$B

Czy opłaca się prowadzić gospodarstwo ekologiczne?

Choć zainteresowanie zdrową żywnością wciąż rośnie, liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce maleje. Nie uważasz, że to dla Ciebie szansa na odnalezienie niszy rynkowej, w której uzyskasz duże dochody, jednocześnie robiąc wiele dobrego dla środowiska? Polscy rolnicy od pokoleń byli uczeni, że w gospodarstwie trzeba używać sztucznych środków, aby móc „wyżywić” rodzinę. Dziś, rolnictwo ekologiczne daje […]

Choć zainteresowanie zdrową żywnością wciąż rośnie, liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce maleje. Nie uważasz, że to dla Ciebie szansa na odnalezienie niszy rynkowej, w której uzyskasz duże dochody, jednocześnie robiąc wiele dobrego dla środowiska? Polscy rolnicy od pokoleń byli uczeni, że w gospodarstwie trzeba używać sztucznych środków, aby móc „wyżywić” rodzinę. Dziś, rolnictwo ekologiczne daje znacznie więcej możliwości. Wystarczy, że się go nauczysz. Z przyjemnością podzielę się z Tobą wiedzę i pokażę, że gospodarstwo ekologiczne to opłacalna droga rozwoju.

ekologia w rolnictwie

Rolnik jest jak przedsiębiorca: musi inwestować!

Rolnicy są przedsiębiorcami. Co za tym idzie, muszą podejmować trudne (często ryzykowne) decyzje i inwestować swój kapitał w dochodowe interesy. Aby jednak czuć się pewniej i podejmować trafniejsze decyzje biznesowe, należy regularnie poszerzać swoją wiedzę.

Konkludując: rolnicy nie inwestują w gospodarstwo ekologiczne, bo nie mają pojęcia, jak je prowadzić!

Co z tym zrobić?

Należy przede wszystkim uświadomić sobie, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nawet stosowanie nawozów i oprysków nie daje gwarancji, że plony będą lepsze i większe. Co więcej, nie daje to żadnej pewności, że ceny rynkowe za płody roślin będą zadowalające!

Czy gospodarstwo ekologiczne chroni przed katastrofą?

Czy wiesz, jak wiele szkód potrafi zdziałać niezrównoważone i nieekologiczne rolnictwo?

Wystarczy przypomnieć sobie czasy Państwowych Gospodarstw Rolnych w Polsce, w których stosowanie środków chemicznych były tak ogromne, że jeszcze przez wiele lat po upadku PGR-ów, jakość gleby był dramatycznie niska!

Czy tego właśnie chcemy dla przyszłych pokoleń?

W rolnictwie ekologicznym nie chodzi bowiem tylko o nas, ale o naszych potomków. Gospodarstwo ekologiczne to przyszłość.

Choć OECD podaje, że w najbliższych latach podaż żywności będzie wystarczająca dla zwiększającej się liczby ludności na świecie, to co stanie się za 30 lat? Co się wydarzy, jeśli rosnąca liczba ludności, wymusi bardziej ekspansywną produkcję żywności, co przełoży się na większe wykorzystanie gleby i tym samym jej zubożenie?

Nie twierdzę, że gospodarstwo ekologiczne jest gwarancją ochrony przed katastrofą. Twierdzę natomiast, że jest to najlepsze rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasu na zachowanie żyznej gleby dla przyszłych pokoleń.

gospodarstwo ekologiczne

Czy gospodarstwo ekologiczne się opłaca?

Oto pytanie, które Cię tutaj przywiodło, prawda? Zastanawiasz się, czy gospodarstwo ekologiczne się opłaca?

Zacznijmy od tego, że gospodarstwo ekologiczne pozwala zredukować koszty na zakupie m.in.: sztucznych nawozów czy oprysków. Zaoszczędzoną kwotę można natomiast przeznaczyć na zakup ziarna. Co więcej, ekologiczna uprawa roślin sprawia, że z upływem czasu, chwasty i szkodniki zostają samoistnie wyparte.

Wszystko za sprawą manipulacji płodozmianem i roślinami poplonowymi w taki sposób, aby ich właściwości działały pozytywnie na uprawy roślinne oraz jakość gleby. Przykładem jest siew goryczy, która ogranicza szansę na występowanie chorób roślin oraz użyźnia glebę, a także lucerna – roślina bogata w minerały – która podnosi wartości gleby oraz eliminuje chwasty.

Jak już mówiłam: kluczowa jest wiedza.

Im więcej wiesz, tym większe możliwości inwestycyjne posiadasz!

rolnictwo ekologiczne

Mniejsze plony, ale większy zysk?

W rolnictwie ekologicznym wcale nie chodzi o uzyskiwanie jak najwyższych plonów. Może się zdarzyć, że w pierwszych latach Twoje gospodarstwo ekologiczne wyprodukuje mniej żywności, niż do tej pory.

To jednak nie powód do zmartwień!

  • Po pierwsze: ceny rynkowe ekologicznej żywności są znacznie wyższe niż żywności tradycyjnej. Oznacza to, że nawet mniejsze plony dadzą Ci większy zysk, niż otrzymywałeś do tej pory! Za tonę pszenicy możesz otrzymać średnio 775 zł, żyta 540 zł, a jęczmienia 620 zł. Z kolei za taką samą ilość soi otrzymasz średnio 1450 zł, a gryki 1000 zł.
  • Po drugie: prace polowe w ekologicznym gospodarstwie są szybsze i efektywniejsze. Można dostrzec większą wydajność m.in.: kombajnów podczas żniw. Mniej obfity plon sprawia, że sprzęt rolniczy jest w stanie wykonać więcej pracy przez krótszą jednostkę czasu!
  • Po trzecie: gospodarstwo ekologiczne oznacza zrównoważone rolnictwo. Tym samym uprawy nie eksploatują gleby w takim stopniu, jak w tradycyjnym rolnictwie. W rezultacie gleba pozostaje żyzna, naturalne środowisko zachowane, a wyprodukowana żywność jest zdrowsza i pożywniejsza.
ekologiczna uprawa roślin

Rolnictwo ekologiczne wspiera naturalny cykl życia

Życie rośliny zaczyna się w glebie. Z kolei życie każdego zwierzęcia (także człowieka) zależy od roślin. Wynika z tego bardzo prosty wniosek: im lepiej zadbamy o glebę, tym bardziej zadbamy o życie.

Co więcej, rolnictwo ekologiczne w etyczny podchodzi do zwierząt, roślin i ziemi. Moralność jest wyborem każdego człowieka, jednak chcę tylko przypomnieć, że w środowisku, które jest niszczone, będą żyli Twoi potomkowie

Zacznij prowadzić gospodarstwo ekologiczne od małego areału

Nie musisz przekształcać całego gospodarstwa w ekologiczną uprawę roślin. To zbyt wielka rewolucja! Zacznij od małego areału. Spróbuj, jak to jest uprawiać ekologiczne rośliny na jednym hektarze. Jeśli Ci się spodoba, stopniowo zwiększaj powierzchnię uprawianych roślin. Po prostu przekonaj się, z czym wiąże się rolnictwo ekologiczne. Zrób pierwszy krok! Bądź dobrym przedsiębiorcą i rolnikiem, który inwestuje w przemyślany sposób. Dzięki temu osiągniesz zysk: dla siebie, środowiska i ludzi.

Nazywam się Karolina Ożga i prowadzę ekologiczne gospodarstwo.
Zostań ze mną, a wszystkiego Cię nauczę.

PRODUKTY DLA ROLNICTWA

Sprawdź, jakie produkty polecam!

Od lat współpracuję z firmami, które specjalizują się w tworzeniu ekologicznych produktów dla rolnictwa, sadownictwa i warzywnictwa oraz pomagają WSZYSTKIM GOSPODARSTWOM być bliżej natury. W związku z tym polecam Ci produkty ekologiczne lub takie, które wspierają ochronę środowiska także w gospodarstwach tradycyjnych. W mojej ofercie znajdziesz preparaty dla: zwierząt, roślin, gleby, wody oraz ludzi. Jesteś ciekawy, jak działają poszczególne preparaty?

Zobacz moją ofertę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem