$B

Mykoryza: jakie są podziemne relacje roślin?

Choć może się wydawać, że każda roślina rośnie niezależnie, tak naprawdę podziemne relacje roślin są bardzo podobne ludzi: potrzebują kontaktu z innymi, aby się rozwijać. Mimo że rośliny wykorzystują fotosyntezę do zamieniania światła słonecznego w życie, to są bardziej uzależnione od innych, niż mogłoby się wydawać. Zobacz, czym jest i jak działa mykoryza! Mykoryza, a […]

Choć może się wydawać, że każda roślina rośnie niezależnie, tak naprawdę podziemne relacje roślin są bardzo podobne ludzi: potrzebują kontaktu z innymi, aby się rozwijać. Mimo że rośliny wykorzystują fotosyntezę do zamieniania światła słonecznego w życie, to są bardziej uzależnione od innych, niż mogłoby się wydawać. Zobacz, czym jest i jak działa mykoryza!

Mykoryza, a podziemne relacje roślin

Wszystkie rośliny wchodzą w interakcje z otaczającym je powietrzem, światłem słonecznym, dwutlenkiem węgla, wodą i tlenem. Są również nierozerwalnie związane z glebą, która zapewnia im składniki odżywcze niezbędne do wzrostu i rozwoju.

Mykoryza to zjawisko, polegające na symbiotycznej relacji systemu korzeniowego roślin z grzybami glebowymi. Nazwa powstała poprzez połączenie: mykologii, badania grzybów i ryzosfery, także ekosystemu glebowego.

jak działa mykoryza
źrodło: ogrody-krzekowo.pl

Jak działa mykoryza?

Niemal wszystkie gatunki roślin zielonych czerpią korzyści z relacji między korzeniami a grzybami gleby. Bez aktywnej mykoryzy rośliny są często uważane za zdegradowane. Ich symbiotyczny związek rozgrywa się jak dwukierunkowa sieć dystrybucji.

Roślina naziemna transportuje produkty (związki organiczne na bazie węgla) z fotosyntezy w dół – do grzybów – poprzez swoje korzenie. Grzyby natomiast pomagają korzeniom zbierać wodę i składniki odżywcze z gleby, które są następnie dystrybuowane z powrotem do rośliny.

Tak rozwinięta sieć podziemna sprawia, że:

  • następuje sekwestracja węgla pod ziemią,
  • dochodzi do wzmocnienia strukt korzeniowych,
  • rośliny są chronione przed chorobami.

Sieć grzybów jest całkowicie zależna od żywicielskiej rośliny, która zapewnia dostęp do węgla, uzyskanego w procesie fotosyntezy. Mianowicie roślina wysyła związki węgla pod ziemię, gdzie mogą być wykorzystane przez grzyby. Co więcej, naukowcy dowiedli, że mykoryza odgrywa również ważną rolę w magazynowaniu węgla w glebie, co jest bardzo korzystne dla środowiska. W ten sposób zmniejsza się ilość węgla w atmosferze!

Sekwestracja węgla rozpoczyna się w chloroplastach, które są miejscem fotosyntezy.

podziemne relacje roślin

Jakie zalety mają podziemne relacje roślin?

Dbałość o podziemne relacje roślin oraz zachowanie mykoryzy powoduje, że grzyby mogą lepiej rozprzestrzeniać się w glebie. W rezultacie oczyszczają one niezbędne składniki odżywcze, które następnie dostarczają do żywicielskiej rośliny.

Taki proces wzmacnia zdolność systemu korzeniowego do podtrzymywania rośliny ponad ziemią na dwa sposoby.

  • Po pierwsze, działa jako rozszerzenie podziemnych systemów korzeniowych.
  • Po drugie, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu fosforu (jednego z trzech podstawowych makroskładników; pozostałe to azot i potas), którego potrzebują wszystkie rośliny. Fosfor jest często związany lub zablokowany w glebie i utrudnia dostęp do korzeni. Mykoryza może pomóc go odblokować, ułatwiając jego wykorzystanie przez roślinę.

Inną kluczową korzyścią symbiotycznej relacji korzeni z grzybami jest tłumienie chorób. Mykoryza – poprzez fizyczne zajęcie miejsca na korzeniach i wokół nich – blokuje patogeny, które mogą spowodować wybuch choroby. Jest to tzw. wykluczenie konkurencyjne.

Jak poprawić mykoryzę?

Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. rolnicy i naukowcy wiedzą, jak ważną rolę odgrywa mykoryza w uprawie roślin oraz wpływie na całe środowisko.

Właśnie dlatego powstaje wiele produktów, które poprawiają działanie mykoryzy. Najczęściej stosowanymi są mikrobiologiczne zaprawy nasienne. Działają one, jako modyfikatory, zachęcające do rozwoju sieci grzybów korzeniowych.

Produkty z nasionami stosuje się najczęściej, w celu wspierania skutecznego rozwoju sadzonek po posadzeniu oraz w zapobieganiu chorób grzybiczych, które grożą młodym roślinom. Niektóre preparaty obejmują również wykorzystanie drobnoustrojów, które pomagają promować korzystne bakterie w glebie.

Ze względu na to, że produkty z nasionami mogą zwiększyć wydajność plonów, odgrywają one istotną rolę w nowoczesnych działaniach, podejmowanych na rzecz zrównoważonego rolnictwa. Uprawy z wytrzymałymi sieciami mykoryzowymi są: zdrowsze, lepiej się rozwijają i same się bronią. W rezultacie wymagają one mniej zasobów do wzrostu, co jest dobre dla rolników i środowiska.

mykoryza a podziemne relacje roślin

Podziemne relacje roślin w Twoim gospodarstwie

Mykoryza to symbiotyczny związek korzeni rośliny z grzybami w glebie. Takie połączenie sprawia, że wzrastają zbiory plonów, maleje udział stosowanych preparatów, co konsekwencji przekłada się na ekologiczne, wydajne i nowoczesne gospodarstwo. Dbając o podziemne relacje roślin, dbasz o całe środowisko!

PRODUKTY DLA ROLNICTWA

Sprawdź, jakie produkty polecam!

Od lat współpracuję z firmami, które specjalizują się w tworzeniu ekologicznych produktów dla rolnictwa, sadownictwa i warzywnictwa oraz pomagają WSZYSTKIM GOSPODARSTWOM być bliżej natury. W związku z tym polecam Ci produkty ekologiczne lub takie, które wspierają ochronę środowiska także w gospodarstwach tradycyjnych. W mojej ofercie znajdziesz preparaty dla: zwierząt, roślin, gleby, wody oraz ludzi. Jesteś ciekawy, jak działają poszczególne preparaty?

Zobacz moją ofertę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem