$B

Czym są uprawy hydroponiczne?

Wiedziałeś, że w rolnictwie jest możliwa hodowla roślin bez konieczności wkładania jej w ziemię?! Uprawy hydroponiczne są możliwe dzięki właściwemu zastosowaniu pojemników z wodą. Takie rozwiązanie ma wiele zalet jak chociażby: rzadsze podlewanie roślin i oszczędność wody. Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając ten rodzaj upraw? Czym są uprawy hydroponiczne? Hydroponika to technika uprawy roślin bez […]

Wiedziałeś, że w rolnictwie jest możliwa hodowla roślin bez konieczności wkładania jej w ziemię?! Uprawy hydroponiczne są możliwe dzięki właściwemu zastosowaniu pojemników z wodą. Takie rozwiązanie ma wiele zalet jak chociażby: rzadsze podlewanie roślin i oszczędność wody. Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając ten rodzaj upraw?

Czym są uprawy hydroponiczne?

Hydroponika to technika uprawy roślin bez wszczepiania jej w glebę.

Botanicy odkryli, że rośliny wchłaniają substancje odżywcze przez wodę, która nasiąka glebą wokół korzeni. Gleba działa jak rezerwuar materiału odżywczego, a także jako medium, dzięki któremu roślina może się wzmocnić. Kiedy woda dostarczana do roślin ma już potrzebny materiał organiczny, a rośliny są zabezpieczone, wówczas gleba staje się niepotrzebna.

Odkrycie upraw hydroponicznych wzbudziło zainteresowanie botaników, ale nie spowodowało to jednak szybkiej rewolucji w rolnictwie, ponieważ ludzie zaczęli martwić się o pestycydy, a także inne toksyny w roślinach produkowanych przez duże gospodarstwa rolne.

Warto jednak wiedzieć, że rośliny wytwarzane za pomocą technik hydroponicznych nie zawierają żadnych pestycydów, dlatego nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla ludzi. Obecnie wiele gospodarstw domowych korzysta z tej techniki uprawy roślin.

Rodzaje upraw hydroponicznych

Uprawy hydroponiczne zostały wprowadzone w krajach wysokorozwiniętych. Dzięki nim następuje widoczny wzrost produkcji żywności, a cały proces jest przyjazny dla środowiska. Co więcej, państwa, które inwestują w ten rodzaj upraw, mogą eksportować produkty do sąsiednich krajów.

Wyróżniamy dwie techniki uprawy hydroponicznej: kulturę roztworu i kulturę podłoża.

Pierwsza jest metodą pasywną i zwykle wymaga ręcznego podlewania, co jest przydatne w przypadku małych upraw.

Druga to metoda aktywna, która jest głównie wykorzystywana w większych gospodarstwach hydroponicznych, w której wykorzystuje się pompy do dostarczania wartości odżywczych.

czym są uprawy hydroponiczne

Zalety upraw hydroponicznych

Do największych korzyści, płynących z upraw hydroponicznych, zaliczamy:

  • brak toksyn,
  • oszczędność wody,
  • wczesne zbiory,
  • eliminacja chorób, wywołanych jakością gleby,
  • stała produkcja roślin,
  • oszczędność miejsca na uprawy.

Co więcej, uprawy hydroponiczne nie podlegają ograniczeniom, wynikającym z suszy oraz innych katastrof!

Stałe wskaźniki produkcji

Hydroponika pozwala na uprawę i zbiór niestandardowych produktów, których uprawianie w tradycyjny sposób, byłoby ryzykowne. Gospodarstwa, korzystające z tej techniki, mają stabilne wskaźniki produkcji, ponieważ hodują rośliny w zamkniętych i kontrolowanych miejscach.

Produkcja może odbywać się przez cały rok. Zmiany poziomu wilgotności i temperatury, które mają wpływ na świat zewnętrzny, w niczym tu nie przeszkadzają. W rezultacie każdy rok jest sezonem wegetacyjnym dla rolników, uprawiających rośliny metodą hydroponiczną.

Hydroponika a zużycie wody

Zastosowanie hydroponiki umożliwia mniejsze zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi technikami uprawy. Wszystko za sprawą ponownego wykorzystania wody w środowisku hydroponicznym. W efekcie rolnicy mogą zmniejszyć wydatki, poniesione na rachunki za wodę.

Tempo wzrostu roślin

W uprawach hydroponicznych tempo wzrostu roślin jest szybsze, co powoduje, że można uzyskać większą ilość zasobów. Rośliny są więc zbierane wcześniej, co przekłada się na skuteczne zaspokojenie zapotrzebowania rynkowego oraz wyższe dochody dla rolników.

Brak chorób glebowych

Wszystkie produkty wyhodowane dzięki tej technologii są bezpieczne i pozbawione substancji chemicznych. Ponadto uzyskane produkty są świeższe i lepsze pod względem jakości, dzięki eliminacji wszystkich chorób, przenoszonych przez glebę.

uprawy hydroponiczne

Dużo upraw na małych powierzchniach

Uprawy hydroponiczne pozwalają produkować duże ilości pożywienia na małych powierzchniach. Pozyskuje się z nich większe plony na niewielkim obszarze, w porównaniu z tradycyjnymi uprawami. Dzieje się tak za sprawą tego, że system korzeniowy nie musi się rozwijać, a także rozszerzać w poszukiwaniu substancji odżywczych. Przestrzeń do wzrostu korzenia jest niewielka, dzięki czemu uprawy metodą hydroponiczną są obfite i mieszczą się w ciasnych przestrzeniach.

Ponadto – jak już wspomniałam – technika ta przyczynia się do szybszego dojrzewania roślin, co owocuje większymi zbiorami na hektar kwadratowy w porównaniu do tradycyjnej formy uprawy. Co więcej, gospodarstwa hydroponiczne mogą wytwarzać żywność przez cały rok!

Mniejsze wykorzystanie substancji odżywczych

Hydroponiczne uprawy wykorzystują mniej substancji odżywczych do hodowli roślin. Rosną one w zamkniętym otoczeniu, przez co można z łatwością zarządzać wszystkimi odpadami. Jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjne gospodarstwa rolne, które często prowadzą odpływ ścieków do dróg wodnych, a nawet dostaw wody gruntowej.

hydroponika

Czy warto inwestować w uprawy hydroponiczne?

Każdy rolnik powinien rozważyć wybór farmy hydroponicznej. Jej zastosowanie pozwala na prowadzenie opłacalnej formy uprawy roślin. W rezultacie rolnik nie musi szukać właściwego gruntu pod uprawę roślin. Co więcej, uprawa hydroponiczna to świetna promocja ekologicznego i nowoczesnego rolnictwa, które przynosi liczne profity.

PRODUKTY DLA ROLNICTWA

Sprawdź, jakie produkty polecam!

Od lat współpracuję z firmami, które specjalizują się w tworzeniu ekologicznych produktów dla rolnictwa, sadownictwa i warzywnictwa oraz pomagają WSZYSTKIM GOSPODARSTWOM być bliżej natury. W związku z tym polecam Ci produkty ekologiczne lub takie, które wspierają ochronę środowiska także w gospodarstwach tradycyjnych. W mojej ofercie znajdziesz preparaty dla: zwierząt, roślin, gleby, wody oraz ludzi. Jesteś ciekawy, jak działają poszczególne preparaty?

Zobacz moją ofertę
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem